Nātrija acetāts

- Aug 23, 2018-

Lietojumprogrammas [ labot ]

Rūpniecības [ labot ]

Nātrija acetāts tiek izmantots tekstilrūpniecībā, lai neitralizētu sērskābes atkritumu plūsmas, kā arī fotorezists , lietojot anilīna krāsvielas . Tas ir arī hroma sauļošanās maisītājs un palīdz novērst hloroprēna vulkanizāciju sintētiskā kaučuka ražošanā. Apstrādājot kokvilnu vienreizlietojamām kokvilnas paliktnēm, tiek izmantots nātrija acetāts, lai novērstu statiskās elektrības uzkrāšanos.

Betona ilgmūžība [ labot ]

Nātrija acetātu izmanto, lai mazinātu ūdens bojājumus betonam, darbojoties kā betona blīvēšanas materiāls , vienlaicīgi arī videi labvēlīgs un lētāks nekā parasti lietotā epoksīda alternatīva betona blīvēšanai pret ūdens caurlaidību . [9]

Pārtika [ labot ]

Nātrija acetātu var pievienot pārtikai kā garšvielu, dažreiz nātrija diacetāta formā, viens pret viens nātrija acetāta un etiķskābes kompleksu [10], ņemot vērā E-numuru E262 . To bieži lieto, lai kartupeļu čipsi iegūtu sāls un etiķa garšu.

Buferšķīdums [ labot ]

etiķskābes konjugāta bāze, nātrija acetāta šķīdums un etiķskābe var darboties kā buferis, lai saglabātu relatīvi nemainīgu pH līmeni. Tas ir noderīgi, jo īpaši bioķīmiskajās lietojumos, kur reakcijas ir atkarīgas no pH mazliet skābā diapazonā (pH 4-6).

Apkures paliktnis

Nātrija acetātu izmanto arī sildīšanas spilventiņos , roku sildītājos un karstā ledus. Nātrija acetāta trihidrāta kristāli izkausē pie 136,4 ° F / 58 ° C [11] (līdz 137,12 ° F / 58,4 ° C), [12] izšķīst kristalizācijas ūdenī . Kad tie tiek uzkarsēti pāri kušanas temperatūrai un pēc tam ļauj atdzist, ūdens šķīdums kļūst pārsātināts . Šis šķīdums spēj atdzesēt līdz istabas temperatūrai, neveidojot kristālus. Nospiežot uz metāla diska sildvirsmā, izveidojas nukleācijas centrs, izraisot šķīduma kristalizāciju atpakaļ cietā nātrija acetāta trihidrātā. Kristalizācijas saites veidošanās process ir eksotermisks . [13] [14] Latentētais saplūšanas siltums ir apmēram 264-289 kJ / kg. [11] Atšķirībā no dažiem siltuma bloku veidiem, piemēram, tiem, kas ir atkarīgi no neatgriezeniskām ķīmiskajām reakcijām, nātrija acetāta siltuma paketi var viegli izmantot, iegremdējot paketi verdošā ūdenī uz dažām minūtēm, līdz kristāli tiek pilnīgi izšķīdināti un ļauj iepakojumam lēnām atdzist līdz istabas temperatūrai. [15]

Sagatavošana

Laboratorijas vajadzībām nātrija acetāts ir lēts un parasti tiek iegādāts, nevis sintezēts. To dažreiz ražo laboratorijas eksperimentā, reaģējot ar etiķskābi , parasti 5-8% šķīdumā, kas pazīstams kā etiķis , ar nātrija karbonātu ("mazgāšanas soda"), nātrija bikarbonātu ("cepamā soda") vai nātrija hidroksīdu ( "sārma" vai "kaustiskā soda"). Jebkura no šīm reakcijām rada nātrija acetātu un ūdeni. Ja kā reaģentu izmanto nātrija un karbonāta jonu saturošo savienojumu, nātrija bikarbonāta vai karbonāta karbonāta anjons reaģē ar ūdeņradi no karboksilgrupas (-COOH) etiķskābē, veidojot ogļskābi . Normālos apstākļos ogļskābe viegli sadalās gāzveida ogļskābā gāzē un ūdenī. Šī ir reakcija, kas notiek labi pazīstamajā "vulkānā", kas notiek, ja tiek apvienoti mājsaimniecības produkti, cepamā soda un etiķis.

 • CH3COOH + NaHCO3 → CH3CONA + H2CO
  3

 • H 2 CO
  3 → CO
  2 + H
  2 O

Industriāli nātrija acetāta trihidrātu iegūst, reaģējot ar etiķskābi ar nātrija hidroksīdu, izmantojot ūdenišķīdinātāju .

 • CH3COOH + NaOH → CH3CONA + H2O

Reakcijas [ labot ]

Nātrija acetātu var izmantot, lai veidotu esteri ar alkilhalogenīdu, piemēram, brometānu :

Nātrija acetāts tiek apstrādāts ar dekarboksilēšanu, veidojot metānu (CH 4 ) suspensijas apstākļos (pirolīze nātrija hidroksīda klātbūtnē):

 • CH3COONa + NaOH → CH4 + Na2CO3

Šīs reakcijas katalizē cēzija sāļus.